Nové 5G routery od společnosti AMiT

Společnost AMiT, spol. s r.o. skupina Transportation na letošním veletrhu Rail Business Days v Brně představila odborné veřejnosti  novou generaci Wifi routerů  – řadu WRAXD.
Tento 5G router je určen pro železnici a kolejová vozidla a splňuje požadavky všech odpovídajících  drážních norem jako jsou EN 50155 a EN 45545.

Router nabízí přímé připojení k internetu vysokorychlostními mobilními sítěmi technologie 5G a zároveň disponuje WiFi konektivitou WiFi6, tedy standardu 802.11ax. Pro připojení mobilních sítí je router osazen třemi modemy z nichž každý může mít až čtyři SIM karty. Kromě bezdrátové komunikace router obsahuje i čtyři LAN porty (4x 1 Gb/s). Stejně jako ostatní komunikační zařízení společnosti AMiT zde u LAN portů existuje možnost vytvoření kruhové topologie sítě. Dále router obsahuje GPS/Glonass modul.

Router je rovněž jako předešlé modely možné připojit do internetu pomocí bondingu. Technologie Bonding serveru zvyšuje dostupnost internetu a kvalitu připojení k internetu pro pasažéry a v rámci našeho produktového portfolia dlouhodobě patří mezi hojně využívaná řešení. Router je možné připojit i na monitorovací a diagnostický server AMiT ALAS, který poskytne větší objem a přehlednější data o provozu routerů.  Zároveň lze prostřednictvím routeru zajistit přenos telemetrických dat vozidla do dispečinku. Další z výhod pak je možnost centrální správy a  automatického upgradu firmwaru routerů bez nutnosti zásahu přímo na voze. Systém ALAS lze implementovat na současné servery operátorů či provozovat na cloudové platformě ve formě služby.

„Pevně věřím, že naše nové routery na technologiích 5G a WiFi6 společně s bondingem a propojením s našimi servery přinese cestujícím na palubách vlaků a tramvají větší komfort na cestách.“
Jan Hendrych, ředitel marketingu AMiT, spol. s r.o.

Tyto nové 5G rotery si již objednala firma Siemens Mobility pro nové netrakční jednotky ComfortJet z rodiny Viaggio Comfort, jichž si v roce 2021 ČD objednaly dvacet. Na letošním veletrhu o tyto routery byl nebývalý zájem i mezi dalšími dopravci a výrobci vozidel napříč Evropu.