1. dubna 2025 začal RegioJet úspěšně přepravovat cestující v nově dodaných elektrických jednotkách Elf řady 655 od PESA Polsko v regionu Pražské integrované dopravy (ROPID).
Pro AMiT byl tento projekt významný hned z několika důvodů. Prvním z nich byla relativně složitá dodávka systému, kde našim přímým zákazníkem je společnost Ledatel, která integrovala IS a CCTV a dodávala společnosti PESA v Polsku, kde se také tyto jednotky navrhly a vyrábí. PESA vyrobila celkem 16 vozů provozovateli RegioJet, který bude pravidelně vozit cestující Prahy a Středočeského kraje. Požadavků a názorů, jak má finální produkt vypadat, bylo v průběhu projektu nespočet, proto patří obrovský poděkování Analytickému oddělení a oddělení Projektového managmentu za jejich nasazení při komunikaci s všemi výše zmíněnými společnosti. AMiT díky tomuto projektu navázal velké množství nových kontaktů.
Zajímavosti z pohledu skladby komponent Informačního systému je, že centrální řídicí jednotkou celého systému je jednotka APTXA010B. Tento počítač s 10.4“ dotykovým displejem a 4-jádrovým procesorem ARM A53 nabízí neskutečný posun proti předchozí generaci procesorů. Start řídicího počítače je až o polovinu rychlejší, dále nabízí vyšší procesorový výkon, přičemž paradoxně spotřebuje méně energie. To nám umožnilo zmenšit velkosti pasivního chlazení, a tím pádem zmenšit mechanickou zástavbu celé jednotky.
Se stejným procesorovým jádrem ARM byly použité i interiérové TFT zobrazovače řady AIPQXA, které jsou samozřejmě také rychlejší, výkonnější a disponují kvalitním LCD panelem s FullHD rozlišením. AMiT pomocí této technologie velmi profesionálně a kvalitně prezentuje informace pro cestující, a v případě potřeby může prezentovat například i video reklamy.
Dalším významných milníkem byla technologická inovace. Tento projekt ISC-RJLD-655 totiž realizoval propojení s datovou platformou Chytré Prahy – Golem.io. Právě pomocí těchto dat je náš Informační systém schopný zobrazovat informace cestujícím o návazných spojích nebo přestupech v dalších stanicích. Tato inovace si na konci března vyžádala velké nasazení našeho vývojářského týmu softwaru. Ve velmi krátkém čase bylo nutné implementovat nové webové API rozhraní, a také vyřešit bezpečností aspekty této komunikace.
Tento projekt také úspěšně navázal na předchozí projekt ISC-RJLD (elektrické jednotky řady 654), kde jsme vůbec poprvé implementovali celosvětově známý protokol MQTT známý z IoT světa. Pomocí tohoto protokolu si s nadřazeným systémem Ledatelu vyměňujeme diagnostické informace, stav dveří, ale i informaci o zatažení nouzové brzy, která pak aktivuje speciální obrazovky na našem IS s informací o nouzi.
Do kompletní dodávky patří ještě LED panely, kompletní Audio systém, tudíž audio digitizér, interkomy, ambientní mikrofon a audio nové výkonně zesilovače RRAM-PWA/C1. Vlastnosti jako potlačení rušivé zpětné vazby, nastavení parametrů pomocí SNMP rozhraní neboli různé cíle hlášení jsou pro AMiT samozřejmostí. Za zmínku určitě stojí i UIC ústředny RRAM-MCT/E30-A5, které v tomto projektu slouží jako záloha v případě výpadků datové vozidlové sítě Ethernet.
Audio systém je propojený se systémem slepecké navigace, kterou také dodal AMiT, a slouží pro lepší orientaci nevidomých v blízkosti, či uvnitř vlaku. Zrakově postižení cestující můžou pomocí své osobní a normou standardizované vysílačky nechat do vnějších reproduktorů přehrát zvukové hlášení o čísle linky, koncové stanici. Naopak vevnitř vlaku můžou vynutit zopakování hlášení o příští stanici, v případě, že přeslechli to automaticky přehrávané.
Dávid Demčák – Vedoucí Testovacího oddělení